Komórkowe i molekularne mechanizmy indukcji cytokin mobilizujÄ…cych.
Grant Sonata Narodowego Centrum Nauki.
(okres realizacji 2020-2025).
Komórki krwi powstajÄ… w szpiku kostnym z krwiotwórczych komórek macierzystych. W normalnych warunkach tylko Å›ciÅ›le okreÅ›lone iloÅ›ci nowopowstaÅ‚ych dojrzaÅ‚ych komórek sÄ… uwalniane ze szpiku kostnego do krwi, natomiast w szczególnych sytuacjach, takich jak rozwijajÄ…ce siÄ™ zapalnie czy utrata krwi, ilość nowych komórek uwalnianych ze szpiku gwaÅ‚townie roÅ›nie. Taki proces nazywamy mobilizacjÄ…. Mobilizacja ma kluczowe znaczenie dla adaptacji organizmu do warunków stresowych. Co istotne, udaÅ‚o siÄ™ zidentyfikować czynniki, które wywoÅ‚ujÄ… mobilizacjÄ™ i z sukcesem zastosować je w praktyce klinicznej. Obecnie czynniki te powszechnie wykorzystuje siÄ™ w hematologii w leczeniu neutropenii, bÄ™dÄ…cej czÄ™stym powikÅ‚aniem po chemoterapii, czy do pozyskiwania krwiotwórczych komórek macierzystych w celu ich przeszczepienia.
Pomimo, że czynniki mobilizujÄ…ce sÄ… dobrze poznane i wykorzystywane jako leki, niewiele wiadomo na temat mechanizmów, które regulujÄ… pierwsze etapy mobilizacji. Dlatego chcemy dowiedzieć siÄ™, które komórki w organizmie produkujÄ… cytokiny mobilizujÄ…ce oraz jakie biaÅ‚ka sÄ… odpowiedzialne za ich produkcjÄ™.
W tym celu stworzymy specjalne myszy transgeniczne, które pozwolÄ… nam na badanie komórek, produkujÄ…cych czynniki mobilizujÄ…ce podczas stymulacji. BÄ™dziemy także sprawdzać czy wybrane biaÅ‚ka sÄ… zaangażowane w produkcjÄ™ czynników mobilizujÄ…cych, wykorzystujÄ…c znane zwiÄ…zki farmakologiczne modulujÄ…ce ich aktywność.
Realizacja projektu pozwoli na lepsze zrozumienie procesu mobilizacji. Uzyskane wyniki mogÄ… siÄ™ także przyczynić do opracowania nowych metod wywoÅ‚ywania mobilizacji u pacjentów, szczególnie tych, u których podawanie standardowych czynników mobilizujÄ…cych nie przynosi oczekiwanych efektów. MogÄ… wskazać nowe możliwoÅ›ci terapeutyczne, pozwalajÄ…ce na indukcjÄ™ produkcji czynników mobilizujÄ…cych przez organizm pacjenta.